IX Etnograficzny Rajd Rowerowy Śladami prof. Romana Reinfussa – Trasa turystyczna

IX Etnograficzny Rajd Rowerowy Śladami prof. Romana Reinfussa – Trasa turystyczna

Trasa turystyczna IX Etnograficznego Rajdu Rowerowego Śladami prof. Romana Reinfussa to świetna propozycja, jeśli ktoś chce odwiedzić ciekawe miejsca oraz zobaczyć wspaniałe widoki w okolicach Gorlic. Jej start wyznaczamy ze Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, udajemy się ścieżką rowerową w kierunku Gorlic, tam dwa razy przejeżdżamy kładką nad rzeką Ropa. Docieramy do pierwszego przystanku na naszej trasie jakim jest Gorlicka Golgota. Z tego miejsca mamy widok na panoramę Gorlic.

Dalej kierujemy się w stronę Woli Łużańskiej i Łużnej gdzie naszym kolejnym bardzo widokowym punktem na trasie jest cmentarz z okresu I wojny światowej zlokalizowany na wzgórzu Pustki (cmentarz wojenny nr 123). W tym miejscu możemy spędzić dłuższą chwilę na zwiedzanie cmentarza, podziwianie przepięknej 24 metrowej Gontyny, czy po prostu odpoczynku na wzgórzu leżąc w trawie i podziwiając przepiękne widoki. W pogodne dni z dobrą widocznością jesteśmy w stanie zobaczyć stąd nawet Tatry.

Wyruszając z tego miejsca pamięci, kierujemy się w większości bocznymi asfaltowymi drogami w kierunku Szalowej. Możemy tam zobaczyć drewniany dwór a jadąc dalej możemy zwiedzić barokowy drewniany Kościół św. Michała Archanioła. Kościół w Szalowej znajduje się na szlaku architektury drewnianej Województwa Małopolskiego i uznawany jest za jeden z najcenniejszych drewnianych barokowych kościołów w Polsce. Został on wpisany w 2017 roku na listę pomników historii.

Opuszczając Szalową mamy przed sobą wymagający podjazd przez Bieśnik w kierunku Bystrej, jest to już ostatni tak długi i męczący podjazd na tej trasie. Po wyjechaniu na szczyt gdzie kolejny raz mamy przed sobą piękny widok na okolicę czeka nas już tylko długi zjazd w kierunku Gorlic. Tam znowu wracamy na ścieżkę rowerową. która zaprowadzi nas bezpośrednio pod Skansen Wsi Pogórzańskiej.

Poniżej zapisany ślad trasy:

Całkowity dystans: 44.48 km
Wysokość podjazdów: 734 m
Wysokość zjazdów: -736 m
Pobierz GPX
Close Menu