Wycieczka do Cerkwi w Owczarach

  • Ryszard Szarowicz
  • Szosowa
Wycieczka do Cerkwi w Owczarach

Tym razem zaproponujemy wycieczkę do jednej z pereł w koronie Beskidu Niskiego – do Cerkwi pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach. Jest ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i co ważne, jest udostępniona do zwiedzania. Na jej temat pisaliśmy już w poście umieszczonym w dziale Atrakcje Turystyczne, można go przeczytać klikając tutaj.

START: Hala OSiR w Gorlicach;
PRZEZ: drogą między stadionem a lodowiskiem > ul. Sienkiewicza (do budynku Firmy Marmed – ok. 100m) > ścieżką rowerową do ul. Batorego > ul. Batorego > ul. Kochanowskiego > drogą wzdłuż rzeki Sękówki > ścieżką pod mostem koło kasy Parku Linowego > drogą asfaltową z Siar na Owczary
STOP: Cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach
POWRÓT: tą samą drogą
TRUDNOŚĆ: łatwa;

OPIS: Startujemy spod Hali Sportowej OSiR w Gorlicach. Łatwo tam dojechać z każdego miejsca naszego miasta. Kierujemy się w stronę stadionu i podążamy trasą tą samą co do Parku Linowego. Z opisem przejazdu do Parku Linowego możecie się zapoznać klikając w ten link.

Po dojechaniu do Parku Linowego w Siarach przejeżdżamy ścieżką zaczynającą się za kasą parku, a biegnącą pod mostem a zarazem pod drogą wojewódzką DW977. Wjazd na ścieżkę jest zaznaczony czerwoną strzałką i widoczny na zdjęciu poniżej.

Przejeżdżając pod nim trzeba uważać na głowę, aby nie uderzyć w niego. Polecam pojechanie tą drogą, gdyż dzięki temu unikamy przejazdu przez DW977, a jest na niej duży ruch samochodowy.

Po przejechaniu pod mostem kierujemy się ścieżką wznoszącą się w prawo, koło Toi Toi’a, i zaraz na nim wąskim asfaltem idącym do góry do Domu Ludowego w Siarach. Koło niego skręcamy w drogę asfaltową w lewo i jadąc nią dalej cały czas prosto za około 6,5 km dojedziemy do celu podróży. Na tej drodze nie ma dużego ruchu, można spokojnie pojechać nią z dziećmi, jednak trzeba pamiętać o tym, że jesteśmy w ruchu ulicznym i należy przestrzegać zasad w nim obowiązujących.  Nie polecam jechania parami, jeden obok drugiego, gdyż droga jest niezbyt szeroka i kręta, co powoduje, że  kierowca samochodu zobaczy nas dopiero z bliskiej odległości

Jako punkty odpoczynku można wykorzystać przystanki. Koło samej Cerkwi też takowy się znajduje, można tam spokojnie usiąść i wypocząć jeśli ktoś chce. Po drodze mamy okazję podziwiać piękne widoki, a nawet przy jednym z domów za ogrodzeniem jest mała hodowla pawi.
Polecamy tą trasę na popołudniowy wyjazd rowerowy. Początkujący rowerzyści mogą sobie ją zaplanować na niedziele i poświęcić na nią więcej czasu. Powrót jest bardzo łatwy, gdyż w stronę Gorlic trasa biegnie lekko w dół, dlatego przejedziemy ją o wiele szybciej.
Poniżej mapa, grafika profilu przewyższeń oraz udostępniony plik gpx, który możemy pobrać i wszytać do swojej nawigacji rowerowe. Życzymy miłej wycieczki.

Całkowity dystans: 21.86 km
Wysokość podjazdów: 342 m
Wysokość zjazdów: -340 m
Pobierz GPX
Close Menu