Podsumowanie IX Etnograficznego Rajdu Rowerowego Śladami prof. Romana Reinfussa

  • Michał Gregorczyk
  • Relacje
Podsumowanie IX Etnograficznego Rajdu Rowerowego Śladami prof. Romana Reinfussa

W niedzielę 20 września 2020 roku w wydarzeniu pod nazwą IX Etnograficzny Rajd Rowerowy Śladami prof. Romana Reinfussa uczestniczyło ponad 70 rowerzystów. Przyjechali oni nie tylko z Gorlic i okolicznych miejscowości, ale również z Iwonicza, z Krosna czy też z Nowego Sącza. Rajd był również okazją do promocji wspólnej inicjatywy, jaką jest idea budowy trasy ROWERSTRADA SOLINA – ZAKOPANE. W wydarzeniu wzięły udział zaprzyjaźnione grupy rowerowe uczestniczące w tym projekcie: Stowarzyszenie Aktywny Beskid oraz Stowarzyszenie Łączy nas Sanok, za co im serdecznie dziękujemy. Oprócz nich udział w rajdzie między innymi wzięli przedstawiciele grup: M&S SKI LOSTARK KROSNO, Gorlickiej Grupy Biegowej, pracownicy Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, członkowie Klubu Seniora Gorlice oraz rodzinna grupa “Mania na rowery”.

Partnerzy wydarzenia

Organizatorzy rajdu, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów oraz Stowarzyszenie GorliceBike, dziękują za wsparcie udzielone przez Urząd Miejski w Gorlicach, który był Patronem wydarzenia. Serdeczne podziękowania należą się także naszym darczyńcom: Jadwidze Wójtowicz – Radnej Województwa Małopolskiego – która od dawna regularnie wspiera sprawy rowerzystów oraz Wiktorowi Durlakowi – Senatorowi RP X Kadencji. Dziękujemy również za patronat medialny Grupie Medialnej Info Gorlice.tv oraz Piekarni Weronica z Gorlic za dostarczenie chleba i sklepowi Lider Market ul. Stróżowska za batony i ciastka.

Rajd w obiektywie GorliceBike

Uczestnicy, którzy wyruszyli na poszczególne trasy rowerowe byli prowadzeni przez kierowników grup. Każdy prowadzący posiadał uprawnieniami Instruktora Turystyki Kwalifikowanej – Turystyka Rowerowa (MTB – Łukasz Kaspruk, Turystyczna – Michał Gregorczyk, Rekreacyjna – Ryszard Szarowicz).

Przejazd na Trasie Turystycznej

Na końcu każdej grupy jechała osoba funkcyjna, która zamykała grupę. Dbała ona aby nikt na trasie nie został pozostawiony samemu sobie lub się nie zgubił. Byli nimi (MTB – Krzysztof Łaś, Turystyczna – Sławomir Kaleta, Rekreacyjna – Daniel Maciuszek). Metą był nowo powstały Park Etnograficzno-Edukacyjny w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku. Na miejscu na uczestników czekał bufet przygotowany przez Zespół Ludowy Polanie. W nim między innymi wyśmienity bigos, kiełbaski z grilla, proziaki a do nich do wyboru masełko czosnkowe i smalczyk. Do tego coś na słodko oraz kawa i herbata. Dla najmłodszych przeprowadzone zostały warsztaty przez pracowników Skansenu.

Start Trasy Rekreacyjnej – Rodzinnej

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal oraz upominek. Wśród upominków były pompki rowerowe, plecaki, liczniki rowerowe, oświetlenie rowerowe, książki o tematyce związanej z regionem oraz wiele, wiele innych. Wszystko to dzięki wyżej wspomnianym Darczyńcom.

Rajd w obiektywie Barbary Zasowskiej

Swoją obecnością wydarzenie uświetniła córka prof. Reinfussa pani Krystyna Reinfuss-Janusz oraz jego wnuk pan Tomasz Janusz. Medale i nagrody uczestnikom wręczali pani Jadwiga Wójtowicz – Radna Województwa Małopolskiego, Łukasz Bałajewicz – Wiceburmistrz Miasta Gorlice oraz Jan Przybylski – Wójt Gminy Gorlice.

Dla osób, które chciałyby przejechać którąś z tras przygotowanych na IX Etnograficzny Rajd Rowerowy Śladami prof. Romana Reinfussa udostępniamy ślady trasy MTB oraz trasy turystycznej.

Kliknij i zobacz trasę turystyczną Kliknij i zobacz trasę MTB

Podsumowując wydarzenie chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom Rajdu za przybycie oraz tym którzy zaangażowali się osobiście w organizację rajdu. Przesyłamy podziękowania kierownikowi skansenu Panu Michałowi Lianie oraz pracownikom Skansenu, którzy włożyli ogrom pracy by przygotować dla nas miejsce gdzie mogliśmy wspólnie biesiadować. Rajd ten był okazją do promocji regionu i ukazania jego wspaniałych walorów turystycznych. Przypomniał nam również o znakomitym etnografie, jakim był prof. Roman Reinfuss.

Do zobaczenia za rok, na kolejnej edycji rajdu! Elo, elo!

Zespół GorliceBike.pl

Close Menu