Rowerowa przygoda w Beskidzie Niskim

  • Michał Gregorczyk
Rowerowa przygoda w Beskidzie Niskim

W kolejnej edycji Małopolska Lokalnie otrzymaliśmy dofinansowanie na złożony wniosek w którym przedstawiliśmy naszą propozycję wycieczek rowerowych dla młodzieży szkolnej z klas VI – VIII. Rowerowa przygoda w Beskidzie Niskim, bo tak nazywa się nasz pomysł, którego głównym założeniem było zorganizowanie serii trzech wycieczek rowerowych dla dzieci ze szkół powiatu gorlickiego. W każdej z takich wycieczek wzięło udział 23 dzieci wraz z opiekunami z danej szkoły.

Uczestnicy zostali przewiezieni autobusem na miejsce startu, a ich rowery były transportowane na specjalistycznej przyczepie którą posiada stowarzyszenie. Uczniowie pod opieką przewodników rowerowych którzy posiadają kwalifikacje Instruktora Turystyki Rowerowej wyruszyli na trasę wycieczki gdzie mieli okazję podziwiać piękno przyrody Beskidu Niskiego. Przewodnicy nie tylko skupiali się na zabezpieczeniu trasy przejazdu, ale też opowiadali o historii regionu oraz wydarzeniach jakie miały niegdyś tutaj miejsce. Uczniowie mieli okazję zobaczyć ślady po nieistniejących już wsiach Łemkowszczyzny, między innymi symboliczne drzwi do wysiedlonych wiosek, cerkwisko, przydrożne kapliczki i cmentarze z I wojny światowej. Spędzili oni aktywnie dzień na rowerach pokonując dystans nieco ponad 20km w miejscu gdzie przyroda, historia i kultura stworzyły urokliwą i pełną klimatu przestrzeń.

To nie tylko rowerowa podróż, ale także niepowtarzalna lekcja w terenie, która poszerza horyzonty i rozwija pasje uczniów, pozwalając im zrozumieć piękno i wartość tego regionu. Na jednym z postojów w OSW Radocyna wspólnie zintegrowali się przy ognisku i posilili upieczoną kiełbasą. Serdecznie dziękujemy za wsparcie ze strony Nadleśnictwa Gorlice, szczególnie dla Pani Izy i Pana Jerzego za rozpalanie dla nas ogniska w Radocynie oraz za wsparcie edukacyjne i merytoryczne w zakresie wiedzy na temat bogactwa przyrodniczego występującego na terenie Beskidu Niskiego.

W ramach realizacji grantu w wycieczkach wzięli udział:

Uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 im. św. Jana Kantego w Gorlicach w dniu 13 września 2023 r.

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Zagórzanach w dniu 21 września 2023 r.

 

Uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 im. Bohaterów Ziemi Gorlickiej w Gorlicach w dniu 22 września 2023 r.

 

 

Close Menu