Wycieczka w Pogórze Rożnowskie z Szalowej do Jamnej

Wycieczka w Pogórze Rożnowskie z Szalowej do Jamnej

Na wycieczkę w Pogórze Rożnowskie wyruszamy z Szalowej startując spod kościoła pw. św. Michał Archanioła.  Kierujemy się do Bobowej, miejscowości która przede wszystkim znana jest z wyrobu koronki klockowej. W tym wariancie trasy jedynie przejeżdżamy przez to miasto, ale jeżeli ktoś z Was nie był jeszcze na Bobowskim Rynku to zachęcamy aby na chwilę zahaczyć o to miejsce. Mijając Bobową tuż za kładką na rzece Biała skręcamy w wąską asfaltówkę, którą dojedziemy do Bruśnika. Po wjechaniu na wzniesienie zatrzymujemy się na chwilę pod Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w którym znajduje się powstały w XVI w. cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Jadąc dalej docieramy do Siekierczyny gdzie skręcamy w lewo przed tamtejszymi stawami rybnymi. Teraz już czeka nas droga w kierunku Jamnej, czyli naszego głównego celu tej wycieczki. Od tego miejsca przed nami 5km podjazdu. Stąd droga cały czas pnie się w górę, raz spokojnie, a innym razem trafiamy na ostrzejszy podjazd. Tak dotarliśmy do naszego upragnionego celu, czyli do miejsca gdzie znajduje się Bacówka oraz Schronisko Dobrych Myśli. W niedalekiej okolicy znajduje się kościół Matki Bożej Niezawodnej Nadziei oraz Dom św. Jacka prowadzony przez oo. Dominikanów.

Jamna jest bardzo popularnym i atrakcyjnie turystycznym miejscem. Są tutaj idealne warunki do turystyki pieszej, wycieczek rowerowych, czy też jazdy konnej. Z Jamnej mamy widoki na: Pogórze Ciężkowickie, Beskid Sądecki a także na panoramę Tatr. Dzięki korzystnej lokalizacji Jamna jest wspaniałą bazą wypadową do miejsc takich jak: Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Jezioro Rożnowskie, Rezerwat Diable Skały, gdzie możemy podziwiać niezwykłe bloki zwietrzałych piaskowców, pięknie położony drewniany kościół w Bukowcu, wieża widokowa w Bruśniku, Skamieniałe Miasteczko w Ciężkowicach.

Wracając z Jamnej wyruszamy tą samą drogą, ale po ok 1km skręcamy w las aby dotrzeć do Kąśnej Dolnej, gdzie odpoczniemy w parku który otacza Dwór Paderewskiego. Tutaj możemy na prawdę się zrelaksować, a miejsce to jest bardzo urokliwe. Po odpoczynku wracamy przez Biesną do Szalowej, gdzie kończymy naszą wycieczkę.

Całkowity dystans: 51.26 km
Wysokość podjazdów: 553 m
Wysokość zjazdów: -553 m
Pobierz GPX
Close Menu