Szymbarski “smaczek dla górali”

  • Ryszard Szarowicz
  • Szosowa
Szymbarski “smaczek dla górali”

Mamy mały “smaczek dla górali”, tych co już ścieżką rowerową dojadą do “Przystanku Szymbark” pod Kasztelem.
Trasa sobie liczy tylko 4,1 km, ale górka którą trzeba pokonać naprawdę daje w kość. Jednak po wyjechaniu na nią rekompensuje nam swój trud równie długim i stromym zjazdem. Poza połową tego zjazdu znajduje się Cerkiew na tzw. Wólce w Szymbarku – wiedzieliście o jej istnieniu? Powstanie Cerkwi jest datowane na 1790 rok. Warto zjechać z drogi i ją oglądnąć.

START: Przystanek Szymbark pod Kasztelem;
PRZEZ: kładkę – metalową ławę na Ropie > do góry na Miejską Górę > na dół w stronę przysiółka Wólka > koło Cerkwi Narodzenia Bogarodzicy w Szymbarku
STOP: Przystanek Szymbark pod Kasztelem
TRUDNOŚĆ: trudna

OPIS: trasa dla “górali”. Stromy wyjazd od kładki metalowej na Ropie na szczyt tzw. Miejskiej Góry liczy sobie około 1 km a przewyższenie na tym odcinku to ok. 113 metrów.
Trasa wiedzie wąską asfaltową drogę, więc na rowerze szosowym można się spokojnie na nią wybrać. Po wyjechaniu na szczyt skręcamy ostro w prawo, po czym mamy do pokonania około 600 m płaskiego odcinka (asfalt). Następnie skręcamy w prawo w drogę idącą na dół i po przejechaniu ok. 700 metrów mamy Cerkiew po lewej stronie. Koło cerkwi znajduje się ławeczka na której możemy spocząć i napawać oczy pięknym widokiem. Dalej możecie pojechać po śladzie trasy zaznaczonej na poniższej mapie i dotrzecie już bez pokonywania większych podjazdów z powrotem pod Kasztel.

Dla chcących się coś więcej dowiedzieć na temat Cerkwi, więcej informacji w linku:
Cerkiew Narodzenia Bogarodzicy w Szymbarku

Całkowity dystans: 4.14 km
Wysokość podjazdów: 181 m
Wysokość zjazdów: -183 m
Pobierz GPX
Close Menu