Hawran 2019 – rowerowy rajd na orientację

  • Ryszard Szarowicz
Hawran 2019 – rowerowy rajd na orientację

W drugi weekend maja, odbędzie się w okolicach Gorlic, w Banicy koło Izb, druga edycja rajdu na orientację Hawran.

Rajd ten darzymy szczególnym sentymentem, gdyż data jego pierwszej edycji pokryła się z datą uruchomienia portalu GorliceBike. Była to nasza pierwsza impreza rowerowa w której wystartowaliśmy jako drużyna w jego barwach. Poza tym, było to jedno z najlepiej zorganizowanych wydarzeń w którym braliśmy udział. Było współzawodnictwo w duchu fair-play, dobra zabawa, swoisty klimat, a na koniec integracja przy ognisku, czyli wszystko to co powinno być na tego typu wydarzeniach. Z niecierpliwością czekaliśmy na jego drugą edycję.

W tym roku Organizatorzy Rajdu postanowili założyć bazę w Szkole Podstawowej w Banicy koło Izb, dzięki temu uczestnicy, którzy w ubiegłym roku w nim brali udział będą mieli okazję poznać i pojeździć po nowych terenach. Na trasie rajdu wiele punktów kontrolnych jest umiejscowionych w historycznych miejscach, by oddać klimat Beskidu Niskiego

Kolejną zmianą jest wprowadzenie trzeciej trasy – rodzinnej. Liczy ona sobie od 0,5 do 20 km (w zależności od ilości zaliczonych punktów kontrolnych), a limit czasu na jej pokonanie to 6 h.

Dwie pozostałe trasy, to tak jak w tamtym roku, trasa turystyczna i sportowa. Nowością jest to, że na trasie sportowej można zdobyć 50 punktów klasyfikacji Pucharu Polski, gdyż jest zaliczana do klasyfikacji Pucharu Polski w Maratonach Rowerowych na Orientację.

Tym co nigdy jeszcze nie brali udziału w rajdzie na orientację wyjaśniamy, że w takich rajdach zawodnik ma za zadanie zaliczyć poszczególne punkty kontrolne (PK), które są zaznaczone na mapie. Mapę z punktami zawodnicy dostają podczas odprawy przed wyruszeniem na trasę. Do tego czasu żaden z zawodników nie zna rozmieszczenia PK. Zawodnik sam decyduje w jakiej kolejności będzie zaliczał PK, jaką trasą pojedzie aby to zrobić i czy zaliczy je wszystkie czy tylko część z nich. Na wykonanie tego zadania jest wyznaczony limit czasu. Zawodnik może przekroczyć limit czasu o maksymalnie 30 minut, jednak za to ma naliczone punkty karne.
Podczas przejazdu można nawigować się jedynie przy pomocy otrzymanej mapy i kompasu. Bardzo pomocna jest też przy tym niewielka linijka, dzięki której jesteśmy w stanie obliczyć odległość pomiędzy poszczególnymi punktami na mapie. Podczas przejazdu surowo zabronione jest nawigowanie się za pomocą satelitarnego systemu nawigacji typu GPS, GLONASS itp. Nawigowanie się w ten sposób grozi dyskwalifikacją.

Wydarzenie jest organizowane przez zawodników MTBO i lokalne stowarzyszenie Towarzystwo z Beskidu Niskiego co gwarantuje profesjonalną organizację zawodów oraz ciekawy dobór miejsc na PK. Dopełnieniem współzawodnictwa w atmosferze fair-play jest możliwość integracji przy grillu po zakończeniu zawodów. Można wtedy nawiązać wiele nowych znajomości, wymienić się doświadczeniami i pożartować.

Wszystko to sprawia, że gorąco polecamy Wam tą imprezę rowerową. Pamiętajcie, że liczba miejsc jest ograniczona – kto pierwszy ten lepszy!

Regulamin rajdu (kliknij tutaj)

Rejestracja (kliknij tutaj)

PARTNERZY WYDARZENIA
PARTNERZY WYDARZENIA

Close Menu