Leśna Przygoda w Beskidzie Niskim

Leśna Przygoda w Beskidzie Niskim

W ubiegłą sobotę, 25 września, w Radocynie leżącej w sercu Beskidu Niskiego, odbyła się zorganizowana przez Nadleśnictwo Gorlice gra terenowa pn. “Leśna Przygoda”. Na jej uczestników czekało osiem zadań przygotowanych przez leśników.

Mapa do gry terenowej "Leśna Przygoda"
Mapa do gry terenowej “Leśna Przygoda”

Każdy uczestnik gry w biurze zawodów otrzymywał mapę, na której były zaznaczone punkty, gdzie czekały zadania. Należało się tam udać i zaliczyć je. W nagrodę otrzymywało się naklejkę, którą należało nakleić w odpowiednim miejscu na obrazku znajdującym się na rewersie mapy.

Podczas gry terenowej uczestnicy w ciekawy sposób mogli się dowiedzieć na czym polega praca leśnika. Na każdym punkcie można było poznać jej część. Był punkt gdzie dowiedzieliśmy się co to jest i jak powstaje “Plan Urządzenia Lasu”. Na kolejnych jak się sadzi drzewa oraz jak zabezpiecza przed zwierzętami leśnymi. Dowiedzieliśmy się również jak się typuje drzewa do wycinki, jak się je znakuje, klasyfikuje oraz mierzy.

Dowiedzieliśmy się co to jest klupa czy też ryszpak oraz poznaliśmy znaczenie znaków na rosnących i ściętych drzewach. Leśnicy na punktach byli bardzo mili i chętnie dzielili się swą wiedzą. Odpowiadali na wszystkie pytania i dzięki temu można było się dowiedzieć o wielu ciekawych rzeczach na temat lasu i ich pracy.

Plansza do gry terenowej “Leśna Przygoda” z miejscami na naklejki.

Jak widzicie nam się udało zaliczyć sześć punktów. Każdy kto zebrał przynajmniej pięć naklejek otrzymał w nagrodę pamiątkową plakietkę i kilka fajnych upominków w materiałowej torbie.

Dodatkowo dla uczestników gry Organizatorzy przygotowali posiłek regeneracyjny i piknik, który odbywał się koło OSW  Radocyna. Czekała na nich pyszna grochówka, kiełbasa z ogniska oraz stół pełen smakołyków i produktów z lasu, takich jak miód, sok z brzozy czy też dżemy z owoców lasu.

Na dzieci czekały dmuchane zjeżdżalnie oraz milusiński misio, do którego można się było przytulić. W namiocie wystawowym można było zobaczyć ciekawostki związane z lasem i porozmawiać z przedstawicielami Nadleśnictwa Gorlice. Można też było usiąść i odpocząć na leżaczku w zagajniku lub też zagrać w grę planszową. Podczas pikniku Krynicka Grupa GOPR przeprowadziła warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Był też pokaz akcji ratunkowej z udziałem psa ratownika.

Kliknij aby zobaczyć galerię zdjęć z Leśnej Przygody w Beskidzie Niskim

Dodatkową atrakcją były przepiękne widoki, przydrożne kapliczki i krzyże oraz cisza i czyste powietrze Beskidu Niskiego. Podsumowując, była to przesympatycznie spędzona sobota w dobrym towarzystwie i w pięknych okolicznościach przyrody. Oby takich więcej!

Close Menu