Rowerstrada SOLINA – ZAKOPANE

Rowerstrada SOLINA – ZAKOPANE

Inicjatywa na rzecz budowy ROWERSTRADY SOLINA – ZAKOPANE.

Grono stowarzyszeń aktywnie promujących tą inicjatywę postanowiło 8 lutego 2020 roku podpisać porozumienie na rzecz współpracy w tym zakresie. Ideą porozumienia jest nawiązanie ścisłej współpracy Stowarzyszeń – Sygnatariuszy dla skutecznej promocji i lobbyingu w celu zbudowania szerokiego społecznego poparcia dla koncepcji budowy długodystansowej trasy rowerowej łączącej Solinę z Zakopanem. Koncepcja zakłada budowę dwóch tras rowerowych w obrębie województwa podkarpackiego tj. Velo Karpatia i Velo San oraz tras Velo Beskid i Velo Ropa w województwie małopolskim.

Velo San będzie trasą przebiegającą malowniczą doliną Sanu. Rozpoczynając swoją podróż od Jeziora Solińskiego będzie można nią podążać przez Lesko, Zagórz do Sanoka. W planach jest także połączenie trasy Velo San z Sanoka w kierunku północnym ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo w okolicach Dynowa oraz w dalszej perspektywie przedłużenie jej do źródeł Sanu

Velo Karpatia rozpoczynała by swój bieg w Sanoku, wychodząc od trasy Velo San. Dalej podążała by w kierunku zachodnim, przez Rymanów, Iwonicz, Krosno i Jasło, kończąc się na granicy województwa Podkarpackiego z Małopolskim, w gminie Skołyszyn, na wysokości miasta Biecz.

Velo Beskid to koncepcja trasy w projekcie Zintegrowanej Sieci Tras Rowerowych Velo Małopolska przebiegająca od Biecza przez Gorlice, Grybów do Nowego Sącza gdzie łączy się z oddaną do użytku drogą rowerową Velo Dunajec, którą można dojechać już do Zakopanego.

Velo Ropa prowadziła by wzdłuż biegu rzeki Ropa, ku jej źródłom, do miejscowości Wysowa-Zdrój. Stąd kierowała by się przez malownicze tereny Beskidu Niskiego do Krynicy Zdrój, łącząc te uzdrowiska. Dalej w kierunku Zakopanego można będzie dojechać istniejącymi drogami Velo Krynica-Zdrój, Euro Velo 11 i Velo Dunajec.

KONCEPCJA PROJEKTU ROWERSTRADA SOLINA – ZAKOPANE PRZEDSTAWIONA NA MAPIE

Planowane trasy województwa podkarpackiego tj. Velo San i Velo Karpatia w połączeniu z trasami województwa małopolskiego, tj. Velo Beskid, Velo Ropa oraz istniejącymi już Velo Dunajec, Velo Krynica i Euro Velo 11 będą tworzyć docelową trasę rowerową Solina – Zakopane.

Zdaniem Stowarzyszeń – Sygnatariuszy dzięki budowie w/w tras zostanie stworzony „kręgosłup tras rowerowych” w południowo-wschodniej Polsce. Przyczyni się to istotnie do promocji turystyki rowerowej i aktywnych form spędzania wolnego czasu przez mieszkańców Podkarpacia i Wschodniej Małopolski. Atrakcyjna i bezpieczna trasa będzie magnesem dla turystów i amatorów rodzinnych wycieczek rowerowych. Dodatkowo lokalne samorządy będą miały możliwość wykorzystać ten “kręgosłup” poprzez budowę tras łącznikowych, pętli, itp. do miejscowych atrakcji.

 

Lista Sygnatariuszy:

  • Stowarzyszenie Aktywny Beskid
  • GorliceBike
  • Krośnieńskie Towarzystwo Cyklistów
  • Łączy Nas Sanok
  • Towarzystwo Sportowe Sokół Jasło
  • MTB MOSiR DUKLA

 

Close Menu