Zróbmy sobie singletracka!

Zróbmy sobie singletracka!

Od 2013 roku Gorliczanie mogą dysponować niebagatelną kwotą 300 tyś złotych według własnego uznania. Wszystko to w ramach tzw. Budżetu Obywatelskiego do którego każdy Mieszkaniec Gorlic powyżej 16 roku życia może zgłosić swój autorski projekt. Czy zostanie on zrealizowany zależy tylko i wyłącznie od zwycięstwa w głosowaniu.

Kwotę tą w Budżecie na rok 2018 udało się „zgarnąć” społeczności rowerowej. Dzięki niemu w Gorlicach możemy cieszyć się nowoczesnym obiektem typu pumptrack, wykonanym zgodnie z najnowszymi standardami. Co jeszcze nasza społeczność może wygrać w budżecie?

Jednym z pomysłów na budżet są zrównoważone ścieżki rowerowe na zboczu Góry Cmentarnej. Czym są ścieżki, które popularnie nazywa się singletrackami?

Trzyosobowa rodzina na enduro trails w Bielsku Białej

Singletrack to wąska, maksymalnie 1,5 metra szeroka, kręta i pofalowana ścieżka, która stworzona jest do czerpania przyjemności z jazdy na rowerze. W naturze singletracki są niestety na wymarciu stąd coraz częściej są one budowane specjalnie dla rowerzystów. Już na etapie założenia budowy singletracki na pierwszym miejscu stawiają naturę i trwałość. Należy również nadmienić, że poruszanie się po nich nie wymaga szczególnych, ponadprzeciętnych umiejętności jazdy na rowerze górskim. Nie jest też do tego potrzebny specjalny „wypasiony” sprzęt. Singletracki to ścieżki dla każdego. Dzięki odpowiedniemu projektowi jazda po zrównoważonych trasach rowerowych przynosi frajdę zarówno początkującym jak i bardziej zaawansowanym użytkownikom. Ścieżki mają stosunkowo małe nachylenie, nie ma na nich stromych podjazdów ani zjazdów. Rower samodzielnie nie rozpędza się na nich zbytnio. Single mają dużo zakrętów, które dodatkowo zwalniają rowerzystów, jednocześnie urozmaicając trasę i sprawiając mnóstwo frajdy. Na nich każdy z użytkowników reguluje poziom trudności przejazdu poprzez dostosowanie prędkości do swych umiejętności.

Projekt który został złożony w zeszłorocznym budżecie, przegrał o niecałe 40 głosów z remontem ulicy. Zakładał on budowę trasy o charakterze podjazdowo-zjazdowym zamkniętej w pętlę o długości około 2 km oraz trasy o charakterze zjazdowo-zręcznościowej, z elementami do nauki skakania, o długości około 100 m. Zaproponowany przebieg, w maksymalnym stopniu wykorzystywał walory terenowe, przyrodnicze i krajobrazowe dostępnego obszaru.

Biorąc pod uwagę, że uprawianie sportów rowerowych jako forma rekreacji stała się jednym z ważniejszych segmentów turystyki zarówno na rynku Polskim jak i europejskim, głęboko wierzymy w to, że trasy typu singletrack, ekologiczne i rekreacyjne, to recepta na wykorzystanie potencjału drzemiącego w zboczu Góry Cmentarnej i w mieszkańcach Gorlic zorientowanych na kolarstwo. Sama trasa zwiększy nie tylko atrakcyjność miasta i regionu dla samych mieszkańców, ale również dla osób które nas odwiedzają.

Jesteśmy przekonani, że nie tylko w samym mieście Gorlice takie trasy powinny powstać. W okolicy, gdzie większość terenów górskich jest objęta programami ochrony środowiska i krajobrazu idea budowy zrównoważonych ścieżek rowerowych jest idealnym rozwiązaniem dla wsparcia lokalnej turystyki. Budowa singletracków to minimalna ingerencja w środowisko naturalne. Nie potrzeba tutaj przeprowadzać wycinki lasów, nie wymagają znacznej infrastruktury technicznej i socjalnej. Dodatkowo rowerzyści którzy jeżdżą po takich ścieżkach są świadomi ekologicznie i nie zaśmiecają środowiska. Cenią sobie kontakt z dziką przyrodą jaki umożliwia im się za pomocą korzystania z tych tras.

To czy takie trasy powstaną zależy tylko od nas! W tym roku odbędzie się kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego miasta Gorlic. Jeżeli namówisz swoją rodzinę, znajomych i sąsiadów aby oddali głos na singletracka to ten projekt może wygrać!

Możesz też wesprzeć nasz projekt na zrzutce https://zrzutka.pl/729un2

Poprzez serwis zrzutka.pl możesz wesprzeć kampanie na rzecz budowy w Gorlicach singletracka.

Dzięki tym środkom będziemy mogli wyprodukować ulotki z którymi dotrzemy do większości mieszkańców Gorlic. By pomóc w promocji tej idei możesz też zakupić nasza wlepę. W sprawie zakupu wlep proszę się kontaktować poprzez Facebooka klikając w link: Gorlickie Ścieżki

WLEPY “GORLICKIE ŚCIEŻKI”

Dokładając w ten sposób swoją „cegiełkę” przybliżysz Gorlice o krok do nowoczesnego i ciekawego obiektu sportowego, który może stać się kołem zamachowym regionu.

Autor tekstu: Bogusław D.

Close Menu