Beskid Niski na Rowerze – Zaginiony Świat Bojków, Łemków i Pogórzan

Beskid Niski na Rowerze – Zaginiony Świat Bojków, Łemków i Pogórzan

W dniu 31 sierpnia 2024 r. Stowarzyszenie GorliceBike zorganizowało rajd rowerowy pod nazwą: „Beskid Niski na Rowerze – Zaginiony Świat Bojków, Łemków i Pogórzan”. Rajd ten organizowaliśmy w ramach zadania grantowego:

Karpacka inicjatywa lokalna finansowana ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030 za pośrednictwem Stowarzyszenia „Pro Carpathia” .

W rajdzie wzięło udział około 70 uczestników, a w śród nich była młodzież, osoby dorosłe, miłośnicy przyrody i turystyki rowerowej, seniorzy poszukujący możliwości aktywnego spędzania czasu oraz rowerzyści którzy pojechali na rowerach elektrycznych. Uczestnicy rajdu, z różnych grup wiekowych i o różnym poziomie zaawansowania, wyruszyli na turystyczną trasę o długości 50 km i 750 metrów przewyższeń. Rozpoczęliśmy ten dzień od wspólnego startu z Centrum Narciarstwa Biegowego i Rekreacji Rodzinnej w Krzywej pod opieką i kierownictwem Członków Stowarzyszenia którzy posiadają uprawniania Instruktora Kwalifikowanego Turystyki Rowerowej. Naszymi opiekunami na trasie byli: Kasia, Łukasz, Wojtek, Mateusz i Michał i prowadzili oni grupę przez piękne zakątki Beskidu Niskiego. Podczas przejazdu uczestnicy mieli okazję zobaczyć i niemal dotknąć historii tych ziem, zamieszkiwanych niegdyś przez Bojków, Łemków i Pogórzan.

Na trasie rajdu uczestnicy odwiedzili wiele interesujących miejsc, które przybliżyły im historię i kulturę Beskidu Niskiego. W Gładyszowie zwiedzali Łemkowską Zagrodę Edukacyjną z przewodnikiem, który opowiedział o tradycjach i codziennym życiu Łemków. Następnie udali się do Cerkwi św. Paraskewy w Kwiatoniu, gdzie również pod opieką przewodnika mieli okazję podziwiać piękną architekturę i dowiedzieć się więcej o lokalnym dziedzictwie sakralnym. Kolejnym punktem na trasie była dzwonnica w Regietowie Wyżnym, a następnie symboliczne drzwi do nieistniejących już wsi Lipna i Czarne, które stanowią poruszające świadectwo przeszłości regionu. Uczestnicy odwiedzili także cmentarz wojenny nr 45 w Lipnej. W Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Radocynie spotkali się z panią Izą, pracownikiem Nadleśnictwa Gorlice która w bardzo ciekawy sposób przybliżyła uczestnikom bogactwo lokalnej flory i fauny. Podczas rajdu nie zabrakło Bacówki w miejscowości Czarne która jest na Szlaku Kultury Wołoskiej. Na zakończenie trasy odwiedzili również pomnik ofiar Thalerhofu, co stanowiło przypomnienie o trudnej historii tego regionu.

Finał rajdu odbył się w Centrum Narciarstwa Biegowego i Rekreacji Rodzinnej w Krzywej, gdzie uczestnicy mogli zanurzyć się w kulturę Łemków i Pogórzan podczas występów łemkowskiego zespołu ludowego „Teroczka” oraz pogórzańskiego zespołu ludowego „Polanie”. Prezentacja strojów ludowych i folkloru tych grup była ciekawym dodatkiem, który przybliżył uczestnikom codzienne życie oraz tradycje mieszkańców tego regionu. Na wszystkich czekał także stół pełen regionalnych potraw przygotowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Folkloru Koło Gospodyń w Kobylance.

Rajd „Beskid Niski na rowerze – Zaginiony Świat Bojków, Łemków i Pogórzan” łączył aktywność fizyczną z edukacją i promocją lokalnego dziedzictwa kulturowego. Była to turystyczna inspiracja do kolejnych odwiedzin Beskidu Niskiego, jego bogatej historii i kultury. Rajd pokazał uczestnikom, jak wiele fascynujących miejsc i opowieści kryje ten region, zachęcając do dalszego odkrywania malowniczych szlaków, dawnych wiosek oraz zabytków związanych z kulturą Łemków, Bojków i Pogórzan. Dla wielu z nich wydarzenie stało się impulsem do głębszego poznania tego niezwykłego zakątka Karpat.

Składamy serdeczne podziękowania dla:
– Karpackie inicjatywy lokalne za współpracę w ramach realizacji programu, a szczególnie pani Małgorzacie.
– Gminny Ośrodek Kultury w Sękowej oraz Gminie Sękowa a w szczególności pani wójt Małgorzata Małuch, pani dyrektor Iwona Tumidajewicz i panu sekretarzowi gminy Michał Diduch za udostępnienie obiektu Centrum Narciarstwa Biegowego w Krzywej, nagłośnienia, namiotu i innych potrzebnych elementów wyposażenia na potrzeby przeprowadzenia rajdu, jak również pracownikom Centrum Narciarstwa Biegowego w Krzywej Pani Dorocie i Panu Januszowi za wkład pracy przy organizacji wydarzenia
– Dziubyniłka-Łemkowska Zagroda Edukacyjna za przyjęcie grupy rowerzystów, pokazanie im swoich zbiorów i opowiedzenia historii z nimi związanych.
– Panu przewodnikowi, który zaprezentował nam cerkiew parafialną greckokatolicką św. Paraskewii w Kwiatoniu.
– Panu Michał Rąpała rekonstruktorowi, miłośnikowi i popularyzatorowi lokalnej historii. Twórcy i pomysłodawcy Krygowskiej Izby Muzealnej, za współpracę w ramach marki Karpating i przybliżenie uczestnikom rajdu tematyki związanej z wydarzeniami, które rozegrały się podczas I wojny światowej na tych ziemiach
– Panu Włodzimierzowi z Regietowa za przyjęcie grupy rowerzystów w “Skansen u Włodzia”
– Nadleśnictwu Gorlice za przyjęcie grupy rowerzystów i przy wykorzystaniu nowo wybudowanej ścieżki dydaktycznej w sposób ciekawy opowiedzenie im kilku ciekawostek na temat fauny i flory okolicznych lasów, za co bardzo dziękujemy pani Izie.
– Stowarzyszeniu Przyjaciół Folkloru Koło Gospodyń w Kobylance
– Zespół Polanie za przygotowanie przepysznego “Stołu Regionalnych Potraw” oraz za występ przedstawiający ubiór i folklor Pogórzan
– Zespołowi Teroczka działającemu przy Stowarzyszenie „Ruska Bursa” w Gorlicach za występ przedstawiający ubiór i folklor Łemków
– Panu Tadeuszowi za przygotowanie i ustawienie nagłośnienia wydarzenia
– GORLICE24.pl za udostępnienie na swych łamach informacji na temat rajdu oraz za patronat medialny.
– Telewizji Gorlice.tv za patronat medialny i przygotowanie materiału filmowego relacjonującego nasz rajd rowerowy.
– Wszystkim członkom Stowarzyszenia GorliceBike zaangażowanym w realizacje wydarzenia.

 

Close Menu