W niedzielę, 10 czerwca 2018 r., na Przystanku Szymbark miał miejsce Zlot Rowerzystów zorganizowany przy okazji Szymbarskiego Pikniku Historycznego, który odbył się w ramach obchodów Święta Małopolski. Organizatorem Pikniku było Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, któremu Portal GorliceBike.pl przy organizacji samego Zlotu Rowerzystów udzielił swego wsparcia.
Część rowerzystów zebrało się o godz. 11:00 przy metalowej kładce na rzece Ropie, będącej na końcu ul.Nadbrzeżnej w Gorlicach, by o 11:15 grupowo pojechać ścieżką rowerową na Przystanek Szymbark. Pozostali wybrali się indywidualnie, samemu lub małymi grupkami docierając na godz. 12:00 na miejsce zbiórki pod Kasztel. Tam już w międzyczasie rozpoczęły się targi staroci i miejsca przy alejkach były pozajmowane przez stoiska, na których można było znaleźć wiele interesujących rzeczy. Między straganami poruszała się spora rzesza zainteresowanych klientów i oglądających.
Zlotowicze zostali na miejscu przywitani przez Panią Kierownik Ewę Piotrowską – Kuklę. Na początek Zlotu została rozegrana konkurencja sprawnościowa, która polegała na przejechaniu slalomem, z woreczkiem do ćwiczeń na głowie, wyznaczonego odcinka w najkrótszym czasie, tak aby woreczek nie spadł z głowy i jednocześnie by nie poprzewracać pachołków. Zabawa była przednia i nie trzeba było nikogo namawiać aby spróbował swych sił. Każdy z uczestników zabawy dostał drobne upominki, które dostarczył Sklep i Serwis rowerowy Ostre Koło z Gorlic.
Po rozegraniu tej konkurencji rowerzyści udali się do Cerkwi Grekokatolickiej Narodzenia Bogarodzicy w Szymbarku. Tutaj już czekał na nich Pan Jan Spólnik, który od lat się nią opiekuje. Z pasją i w sposób bardzo ciekawy opowiadał o historii powstania Cerkwi jak i o dziejach tych ziem i ich mieszkańców. Zwiedzający dowiedzieli się wielu ciekawych szczegółów na temat samego ikonostasu oraz wyposażenia i zasad tu obowiązujących. Wszyscy z wielką ciekawością i zainteresowaniem wysłuchali opowieści Pana Jana, a na koniec mieli możliwość zakupić pamiątkowe widokówki i obrazki.
Po powrocie na Przystanek Szymbark została rozegrana kolejna konkurencja sprawnościowa dla rowerzystów – tym razem podjazd pod górę ze startu zatrzymanego. Ta konkurencja również cieszyła się dużym zainteresowaniem, choć dominowała w niej młodzież. Tak jak w poprzedniej zabawie, każdy z uczestników dostał upominek – nagrodę. W ten to sposób wszyscy w doskonałych humorach i z uśmiechami na twarzach zakończyli o godz. 14:00 Zlot Rowerzystów w Szymbarku, aby móc uczestniczyć w kolejnych punktach programu przygotowanych przez Organizatorów.
Od godz. 14:00 Bractwo Rycerskie A. Gładysza i Bractwo Kurkowe z Gorlic organizowali pojedynki i harce rycerskie, inscenizowali walki, szkolenia „rycerskie”, pasowanie na rycerza, zabawy i konkursy dla dzieci. Odbywały się warsztaty dla dzieci i tańce na łące. Było stoisko garncarza – „Garncarz na podegrodziu”. Były też warsztaty zielarskie, tkackie, warsztaty „Kotyliony w barwach Polski” i „Jarmarczne Jojo”. Były pokazy zaprzęgania, przejażdżki bryczką i końmi na lonży.
W Kasztelu odbyła się prezentacja multimedialna „Historia powożenia” przygotowana przez pana Włodzimierza Kario. Obok w Oficynie Dworskiej była wystawa „Bryczki, wozy i powozy”. Przysłowiowym gwoździem programu było prawykonanie koncertu „Rzeczpospolita narodów” z udziałem Łemkowskiego Zespołu Folkowego SERENCZA i Domosławickiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Waldemara Gronia na Szymbarskiej Scenie Plenerowej. Koncert był dedykowany 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Na zgłodniałych uczestników czekała kuchnia polowa z tradycyjną żołnierską grochówką oraz grill.
Poniżej prezentujemy fotorelację oraz krótki materiał filmowy ze Zlotu Rowerzystów oraz z części pozostałych wydarzeń Pikniku.